RAHVAN BİNİCİLİK CAMİAMIZA ÖNEMLİ DUYURU!

Duyurular Flaş Haberler Genel Güncel Haberler Manşet Haber

RAHVAN BİNİCİLİK CAMİAMIZA ÖNEMLİ DUYURU
Federasyon olarak Yerli Rahvan Irkımızın tescili için başlatmış olduğumuz süreç hızlı bir şekilde devam etmekte olup Rahvan koşan atlar kategorisinden çıkartarak “Yerli Rahvan ırkı Tescili “oluşturma mücadelemiz devam etmektedir.
Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nde yürütülen önemli bir çalışma sonucu ithal kırması Atlarla ilgili olarak büyük bir adım atmış bulunmaktayız.
Uzman Öğretim Görevlileri tarafından gerçekleştirilen bu çalışma kapsamında yerli Rahvan ve ithal Rahvan Atlardan örnek kanlar alınarak, dünya genelinden gelen her türlü at için Gen Bankası oluşturulmuştur.
Bu öncü çalışma sayesinde, yarışlardaki haksız rekabeti önlemek ve atların soy ağaçlarını daha net bir şekilde belirlemek mümkün hale gelmiştir.
Bundan böyle, şüpheli atların kan örnekleri alınarak, herhangi bir olumsuz durumun tespiti daha kesin ve adil bir şekilde gerçekleştirilecektir.
Ancak bu önemli çalışma tamamlanana kadar, anne ve babaya ulaşılamayan at sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesi için geçici bir çözüm bulunmuştur.
Eğer at sahipleri, yapılacak bu tetkiklerin sonucunda olumsuz bir kararın meydana gelmesi durumunda, hukuki süreci ve belirtilen idari para cezasını, cezai müeyyideleri göze almışlarsa, yarışlara katılabileceklerdir.

Federasyonumuz, bu konunun titizlikle takipçisi olacaktır.
At sahiplerinin sağduyulu davranmalarını ve Federasyonumuza yardımcı olmalarını önemle rica ediyoruz. Yarışların daha adil ve şeffaf bir şekilde geçmesini sağlamak için tüm Rahvan at sahiplerinin desteğine ihtiyacımız vardır.

Saygılarımla,
Zübeyir BEKİROĞLU
Federasyon Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir